Суб’єктивно: «Kellys Scarpe» (2011)
Напевно, 2011 рік в моєму житті був найкращий. Цьому сприяло і завершення 5-річної освіти, що вивільнило час для розвитку власної творчості, нові знайомі та друзі і походи з ними в гори, а також, здійснення заповітної мрії — купівля якісного гірського велосипеда «Kellys Scarpe» (2011). Про нього і піде далі мова в цій статті.
«Kellys» (Келіс) — словацька компанія, що займається виробництвом різних типів та видів велосипедів та аксесуарів до них. Засновниками компанії є брати Браніслав і Петро Дівінец. Цей велосипедний бренд, став досить популярним за останні 5 років в Україні, Росії та країнах східної Європи. А Kellys SCARPE» (2011) — це за словами експертів один з кращих гірських велосипедів в своїй ціновій ніші, особливо, як перший велосипед для новачків, — випущений в 2011 році, але який не втратив своєї актуальності і в наші дні.
Якби мені хтось сказав, що матиму велосипед вартістю вище 5000 грн. — я б не повірив. Адже в моїй уяві, дорогий велосипед коштує 2, ну максимум 3 тисячі гривень. Проте, вже скоро офіційно розпочнеться мій третій велосезон і я впевнено можу сказати — не пожалкував про покупку жодного дня і якби, не дай Боже, в мене його вкрали, то купив би такий самий, якщо не дорожчий!)
Купити хороший велосипед я хотів давно. Частенько зависав на сайтах інтернет-магазинів, які пропонували доступну і якісну з вигляду продукцію фірми «Shimano». Проте, брак досвіду і практики в таких речах, неможливість протестувати ровер, а також часті випадки обману при купівлі товарів в Інтернеті мене зупиняла. І Слава Богу, що так сталося! Хочу подякувати Олі Гордійчук та голові організації «ВелоКосів» Ростиславу Мартинюку за сприяння і допомогу в цій нелегкій справі. Адже Оля за кілька місяців до мене купила той самий SCARPE, що дало мені можливість покататись і твердо вирішити, що велосипед вартує тих грошей. А пан Ростислав переконав мене, що дешевший брати в жодному випадку не варто, допоміг розібратися з потрібною довжиною рами під мій ріст, а також замовив, зібрав та перевірив мій байк.
Це вже зараз розвиток велоруху в Косові пішов активно і написом «Келіс» на рамі нікого не здивуєш, а ще 3 роки назад малі хлопці та діти просто не давали мені проходу, завмираючи з відкритими ротами серед дороги). Загалом велосипед допоміг мені чудово вивчити географію мого рідного міста і Косіського району теж, можна сказати, що заново відкрив для себе красу Карпат. А кількість маршрутів, які проїздив за 2 роки цілком вистачить на невелику книгу чи буклет. Сподіваюсь, що про найкращі маршрути, я напишу на velokosiv.if.ua. Тому справу, які роблять хлопці з «Велокосова», я завжди підтримував і допомагаю чим можу, адже потенціал нашого краю для розвитку велотуризму величезний, якщо не сказати ідеальний.
Отож, лірична частина вийшла чималенька, а тепер до справи. В базовій комплектації велосипед «Kellys SCARPE» (2011) коштував 4200 грн. Деталі, яких не було в базі, прийшлось докупляти в Коломиї, в магазині професійних велосипедних запчастин «PROFI BIKE SHOP», бо в Косові чи районі таких магазинів немає, а дешеві китайські деталі з базару до цього ровера не підходять. Також, частину деталей, я купляв в франківському магазині, але вибір там, як не дивно, менший ніж в Коломиї.
- Болотники (2 крила) — 360 грн.
- Коврик для амортизації ланса — 30 грн.
- Вело-рукавиці — 80 грн.
- Передній ліхтар — 150 грн
- Задній ліхтар — 100 грн.
- Світовідбивачі на колеса — 20 грн.
- Набір ключів — 50 грн.
- Замок на ровер — 50 грн
- Насос — 150 грн.
Отож, як я і казав 4200+1000 = 5200 грн. за велосипед в прокачаній комплектації. А потім було справжнє випробування для мого «залізного коня», бо я на радощах покупки зовсім його не жалів і з червня катав по грудень, хоча і зимою часом їздив, якщо дозволяла погода. Претензій чи нарікань до велосипеда за рік активної їзди в мене не виникло, окрім хіба сильно жорсткого крісла в базі, яке страшно натирало при довгих «покатушках». Через рік їзди зносились ходові частини байка, які довелося замінити.
- Велосипедні камери (2 шт.) — 100 грн.
- Латки для камер (2 набори) — 40 грн.
- Якісне м’яке сідло — 250 грн.
- Тормозні колодки (один комплект для заднього колеса) — 40 грн.
- Колісні шини — (2 шт.) — 250 грн.
- Ланс — 50 грн.
750 грн. коштувала заміна за рік + треба міняти задні зірочки, бо нижні стерлись — я на них найчастіше їздив. Також передня вилка перестала нормально амортизувати, — напевно пора міняти масло. Тому думаю все разом буде теж в районі 1000 грн.
Кілька слів на рахунок миття велосипеда, — після їзди по наших «дорогах», — це доводиться робити часто. Найкраще, — застосовувати воду під тиском, зі шлангу, як для миття машини, бо при митті велосипеда вручну, він не так добре відмивається як би хотілося.
І на завершення про шини. В базовому комплекті йшли шини «Schwalbe Rocket Ron 26 x 2.25» по 250 грн. за штуку. Найперше, на що, люди заздрісно звертали увагу, коли бачили мій вел — це шини. Загалом вони створені для вело-спортсменів професіоналів, для їзди по грунту, а не по асфальту. Але так, як в нас більша частина доріг, — це глина, а на трасі, я всеодно їду по піщаній обочині, то вони мені цілком підходили. Їхні плюси — легкість, суперовий +500 до карми накат, гарно тримають на спусках на різних типах покриття. Мінуси — шум на асфальті (гудять), дуже м’яка гума, яка швидко стирається і часто проколюється (особливо, коли вона майже лиса).
Тому заради експерименту я взяв для проби на заміну «Maxxis» 26 x 2.10», як багато хто мені рекомендував по 130 грн. за штуку. Плюси, — міцність (за рік жодного проколу), гарно тримаються на різних типах дорожного покриття, в тому числі на снігу та льоді. Мінуси — вага, накат майже нульовий на фоні «Schwalbe», тому крутити педалі тепер треба безперервно).
P. S. Якщо у вас виникне бажання придбати схожий велосипед, то беріть не пожалкуєте, а якщо з’являться запитання, то пишіть в коментарі до статті — постараюсь відповісти і допомогти!
Щасливих вам покатушок!)
Тарас Пасимок для velokosiv.if.ua
Щоб не знашувались зірки, треба міняти ланцюг, коли він розтягується. У Ростислава Мартинюка є навіть спеціальна приблуда для заміру стану ланцюга. Так зірки можуть протягнути і 10-15 тис км. Деякі велосипедисти роблять інакше – носять 500 км один ланцюг, знімають і ставлять новий, через 500 ставлять третій, а потім знову повертають перший. при такому режимі на трьох ланцюгах касета може протягнути дуже довго
тре було менше під горб переключатись) то так швидко б і не стерлись) нічо буде досвід)
+1 до коментаря burkut-а
Якщо їздити на одному ланці від придбання велосипеда і до моменту, коли ланц вже потрібно міняти на новий, то (в більшості випадків) одночасно доведеться міняти задню касету і ту зірочку на передній системі, на якій Ви найбільше їздите (якщо зірки на системі знімаються).
Якщо ж міняти 3-и ланци “по колу”, як описав burkut, то ланци, касета і система проживуть в рази довше, оскільки будуть зношуватись рівномірно. Правда, кожного разу при зміні ланца потрібно порівнювати між собою довжини всіх трьох Ваших ланців і ставити той, який виявиться найкоротшим. Чому ланци можуть зношуватись/розтягуватись нерівномірно? Тому, що умови експлуатації велосипеда завжди різні і деколи навіть одного дня активної їзди (60-100 км) по пересічній місцевості з сильним болотом може вистачити, щоб зносити ланц так само сильно, як при вкручуванні 500-800 км по асфальту.
Для прикладу, я на своїй трансмісії і 3-ох ланцах накрутив вже порядка 19000 км за 2-а сезони. Це досить багато для касети, системи і ланців, якщо враховувати, що десь 30% поїздок – це гори (район с.Ворохта, район с.Микуличин, Петрос, Говерла, Драгобрат і т.д), 40% – пересічна місцевість (крос-кантрі) і 30% – асфальт. Щоправда, я намагаюсь уникати маршрутів з великою кількістю болота по вище згаданих причинах.
Тож моя Вам порада, Тарас, при купівлі нової касети, купіть відразу 3-и нових ланци і поміняйте зношені зірочки на системі. Не забувайте чистити і змащувати ланц кожні 100-150 км (або й частіше, якщо ланц сильно замастився чи виробилась змазка) і трансмісія прослужить вам дуже довго, приносячи задоволення під час їзди 🙂
Ще один момент щодо миття велосипеда “під тиском” – тут слід бути дуже обережним і звертати увагу, щоб вода під напором не потрапляла:
– на пильники втулок коліс
– на підшипники педалей
– на каретку
– в рульову колонку
– на манжети вилки (місце, де “ноги” вилки входять в “штани”)
Інакше вода буде вимивати змазку і запресовувати бруд всередину підшипників і робочих поверхонь, що приведе до ржавіння і швидкого зносу запчастин під дією абразиву (піску, бруду)
П.С. Мало не забув! Дуже важливо ПРАВИЛЬНО крутити педалі і вчасно переключати передачі, щоб трансмісія Вас поважала і вірно служила. В інтернеті є багато статтей, які описують, як правильно крутити педалі і що впливає на комфорт при їзді. Якщо коротко, то частота крутіння педалей повинна бути в районі 80-90 обертів в хвилину. Це збереже Ваші коліна і трансмісію, дозволить ефективно використовувати сили і проїжджати більші відстані, дасть можливість отримувати більше задоволення під час їзди на велосипеді.
Даруйте, якщо написав надто багато чи те, про що Ви вже знаєте. Сподіваюсь, що дана інформація допоможе і іншим вело-любителям 😉
та то мало – треба писати ще) і не в коментарі а на сайт велокосова – ваші поради з буркутом корисні і їх мають прочитати багато людей, а не лише я!)
дякую за відгук)
сміх сміхом а я назад кинув старі швальби і складаю на нові – я не маю сил вже від тих максісів – коліна болять і мої чашечки скоріше струться ніж ті шини – їх хіба на війну десь брати….
по косову катати ше пів біди але з ВелоКосовом то трохи дико
і я ж їх не сам вибрав – мені такі в франику порадили – щоб їм добре було!!!!
але лиш кинув швальбу і зразу пробив)
або файно котиш і латаєш
або ледве їдеш зате впевнено)
нарешті купив собі вело-шолом!!!)
так шо я вже справжній велокосівчанин – ше лиш футболку з лого ВелоКосів і готово!)
ШЛЕМ PROWELL F-3000 (синій) 230 грн вроді норм
в мене є шина на якій я катаю з 2011 року і вона досі жива) швальба рокет рон, от це я розумію німецька якість)