Веломандрівка до Шепітських водоспадів (Гуків)

Шепітські Гуки (Великий і Малий) — водоспади в Покутсько-Буковинських Карпатах, геологічна пам’ятка природи місцевого значення.

Розташовані у межах Косівського району Івано-Франківської області, на південний захід від центральної частини села Шепіт. Площа пам’ятки природи — 0,5 га. Перебуває у віданні Шепітської сільської ради. Статус надано з метою збереження мальовничого водоспаду на річці Брустурці (притока Пістиньки).

Водоспад в Брустурах (тепер Шепіт) на річці Брустурці. Листівка відправлена з Косова 30 серпня 1911 року. Фото прислав Богдан‎ Павлюк.
Водоспад в Брустурах (тепер Шепіт) на річці Брустурці. Листівка відправлена з Косова 30 серпня 1911 року. Фото прислав Богдан‎ Павлюк.

Висота водоспаду Великий Гук — 5 м, має два каскади. Утворився в місці перетину водотоком стійких скельних порід флішового типу. Малий Гук має висоту — 3,5 м. Два водоспади утворюють невеликі, але дуже мальовничі лагуни, де можна із задоволенням купатись, хоча вода в гірській річці досить холодна, навіть в літню пору.

На сайті «ВелоКосова» вже є два описи маршрутів в мальовниче село Шепіт, проте, як це не парадоксально, там немає жодних згадок про ці унікальні і величні водоспади, який по факту не два, а чотири – Малий Гук, Великий Гук і два безіменні, але варті уваги водоспади, поряд із Великим.

Часто, коли людям розказуєш про Шепітські водоспади – вони кажуть: «Ми там були – це ж легендарний закарпатський туристичний об’єкт – водоспад Шипіт», де щорічно проходить фестиваль для неформальної молоді. Друзі, мова в статті йде про село Шепіт, Косівського району, Івано-Франківської області! Не переплутайте!) Іноді одна буква И чи І в житті має архіважливе значення.)

Нещодавно, на сайті «ВелоКосова» я розповідав про віддалений, але найбільший водоспад в Косівському районі – Лужківський, у селі Великий Рожен. Зараз ця стаття має вже більше 1600 переглядів, а також вийшла на сторінках місцевої газети «Гуцульський край», ну і вже традиційно була скопійована багатьма франківськими «порталами» та ЗМІ, а також отримала схвальні відгуки в соціальних мережах.

Виявилось, що навіть багато косівчан не знали про той водоспад, вже не кажучи про туристів. Люди телефонували та розпитували дорогу детальніше. Якщо ви там не були, то я дуже рекомендую – по-перше на Кути та Тюдів зробили нову дорогу, а по-друге ми записали джпс-трек, отож ви не заблудитесь!

Повертаючись до теми нашої статті, а саме Шепітських водоспадів (Гуків), то вперше я про них дізнався від відомого верховинського фотографа Руслана Трача, який там зробив чудову фото-сесію — в 2015 році і опублікував фото на сайті «Фейсбук». З того часу я мріяв туди потрапити і це вдалося зробити влітку 2017 року.

Як добратись?

До водоспадів можна потрапити через Косів, Город, Соколівку, Яворів Снідавку, Шепіт – ми так їхали з учасниками «ВелоКосова», а можна більш традиційно і просто – Косів, Пістинь, Шешори, Прокурава, Шепіт – саме так ми і повернулись з водоспадів. На жаль, на вихідні з Косова в Шепіт рейсові автобуси, не їздять, лише в будні, а на вихідні є автобуси з Коломиї.

Отож приїхавши на автостанцію в село Шепіт, вам потрібно буде пройти десь три кілометри вздовж річки, проти її течії, в напрямку гори Грегіт. За автобусною зупинкою, десь метрів за 500, буде розвилка – потрібно рухатись вверх вгору праворуч, а не вниз ліворуч. Десь за два кілометри по прямій почнеться затяжний спуск, і дорога через дерев’яний міст поверне ліворуч через річку. Цей міст і послужить орієнтиром – праворуч від моста буде за 30 метрів Малий Гук, а Великий Гук ліворуч метрів за 50 – потрібно буде спуститись до нього скелястою вузькою стежиною.

Варто зазначити, що знайти з першого разу водоспади проблематично – потрібно буде уточняти дорогу в місцевих жителів, адже ні маркування, ні вказівників, до такого красивого туристичного об’єкту, як це зазвичай і буває на Косівщині немає. На щастя, на сайті «ВелоКосів» скоро буде також опублікований gps-трек і точки водоспадів, тому ви зможете орієнтуватись по них.

Що варто побачити?

Зважаючи на те, що маршрут до водоспадів йде аж в саме віддалене село на Косівщині і водоспади знаходься майже в кінці села, то в статті я б хотів вказати кілька туристичних об’єктів, які я рекомендую відвідати в комплексі із Шепітськими Гуками, зважаючи що дорога не близька і поки що, відверто погана за селом Шешори).

  1. Церква Благовіщення в селі Пістинь
  2. Сріблясті водоспади в селі Шешори
  3. Легендарна і найвідоміша на Косівщині полонина Росохата, в селі Шешори
  4. Хребет Брусний в селі Прокурава
  5. Гора Грегіт в селі Шепіт (найвища в Косівському районі)

До речі, відео з Шепітських Гуків набрало вже більше 3000 переглядів у Фейсбуці!

P.S. Також варто зазначити, що сама структура скель навколо водоспадів є не надто міцна, особливо це добре видно на Великому Гуці, тому поводити себе під час купання там треба дуже уважно і обережно, адже можливе відшарування порід і одну із таких нових куп каміння, яке відвалилося рік назад після зими, — добре видно на фото.

Підсумовуючи матеріал, хочу сказати, що місця там казкові, і хоча я вже двічі там побував обов’язково поїду туди скупатись наступного року – сила і позитив в енергіях Шепітських Гуків просто зашкалює!

Отож мандруйте і будьте щасливі!

Фотографії

Тарас ПАСИМОК. Фото і відео автора.

12 коментарів до запису “Веломандрівка до Шепітських водоспадів (Гуків)”

  1. Руслан Трач

    класний маршрут, я катався ним і ще далі на Білу Кобилу і спускався в Верховину

    ми їхали групою-причому деякі кадри були на україні де замість підшипників в центральній трансмісії були просто якісь пружинки і мусор- і на такому ласапеді важко було їхати по рівній дорозі)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *