Веломандрівка до Соляної криниці в с. Пістинь: фото та gps-трек

Пістинська соляна криниця — гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні.

Розташована на території Косівського району Івано-Франківської області, село Пістинь. Площа 0,1 га, статус отриманий у 1996 році. Перебуває у віданні Пістинської сільської ради.

Цікавим феноменом в кулінарії на Гуцульщині є сало в ропі! Таке можна купити лише на Косівському базарі! Сало дуже м’яке і смачне! Його заливають в банках саме водою з таких соляних криниць, яких на території Косівського району дуже багато, але найвідомішою є криниця в селі Пістинь. Пити таку воду не варто, будьмо уважні! Хоча як журналіст, я її таки попробував, — нічого солонішого в житі не пробував).

Галичина і сіль

Раніше на Західній Україні, ще з часів Київської Русі, масово видобували кам’яну сіль, яка тоді була на вагу золота. Тому тут здавна жили «гуцульські чумаки», які її розвозили по світу.

Окріп Пістиня, великі поклади солі були в Косові — соляна баня навіть зображена на гербі міста Косів, а видобуток проходив на місці теперішнього Міського або Банського озера, яке утворилось внаслідок затоплення соляної шахти водами підземної річки. Якби не цей прикрий випадок, то в Косові була б не гірша соляна шахта-печера, ніж відома на весь світ «Велічка» у Польщі, де я мав нагоду теж побувати (місце вражає).

Також покладами солі та соляними криницями відомі села Уторопи та Баня-Березів на Косівщині – назви сіл чітко говорять про це: «у ті Ропи» та «Баня».

Також відома соляна криниця є під Івано-Франківськом, в селі Старуня, біля відомого Карпатського Вулкану. Глибина соляного колодязя досягає приблизно 20 м, а концентрація солі у воді складає 70%. У такому середовищі ніщо не виживе. Колись туди за сіллю їздили з усіх довколишніх сіл.

Фотографії

Більше фотографій:

Як добратись?

Знайти пістинську соляну криницю дуже просто. З Косова потрібно їхати до Пістиня і повернути ліворуч в сторону села-курорту Шешори. Орієнтиром для повороту є магазин праворуч і великий зелений металевий паркан на повороті ліворуч. За поворотом в Шешори потрібно проїхати дорогою лише 300 метрів від траси Косів-Яблунів-Коломия і повернути праворуч до приватного будинку. Орієнтиром буде бігборд з правої сторони дороги, а також широкі витоки сировиці яскраво білого кольору (через висохлу сіль). Пройшовши 100 метрів до хати пістинського газди, ви і знайдете дерев’яну криницю на землі у формі люку, де і буде солена вода. Жителі Пістиня знають про це місце і радо вам підкажуть, де знайти цю унікальну туристичну принаду.

Маршрут на карті

GPS-трек

Веломандрівка до Соляної криниці в с. Пістинь (436 downloads )

Найкращий спосіб мандрувати до унікальних і цілющих джерел Косівщини — це велосипед! Саме тому всі детальні описи маршрутів до води та gps-треки описані мною в цій статті.

Тарас ПАСИМОК.
Фото Станіслава Михайлюка.

8 коментарів до запису “Веломандрівка до Соляної криниці в с. Пістинь: фото та gps-трек”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *