Аеромандрівка горою Голиця у Косові
Голиця — гора, хребет і урочище, що піднімаються ввись до хмар над річкою Рибниця, на південному сході, Косова і тягнуться до річки Волійця у селі Черганівка.
Сама назва «Голиця» видається трохи дивною і несправедливою. На Гуцульщині слово голиця має одне із значень, що так характеризує гору чи й більш рівну місцевість, де не росте ліс. Але сьогодні майже всі схили Голиці від підніжжя до верху вкриті густим лісом, а з глибоких, вкритих гущавиною проваль добре чути дзюрчання численних струмочків.
Відео
Трохи історії…
Кажуть, що гору назвали «Голицею», бо двісті чи й більше років тому її геть оголили, зрубавши ліс на дрова для Косівської солеварні, яка працювала до кілометра від неї. Що гора тривалий час була безлісою, переконують і старі фотосвітлини, зроблені навіть у роки перед другою світовою війною.
До вершини гори прокладено екологічно-оздоровчу стежку. Її, як і туристські стежини на гору Михалкову, на Левади через Присніп та на гору Михалків з Левадів у липні 2003 року промаркував на деревах вереран туризму Мечислав Красовський — уродженець міста Косова, який з 1956 року проживає у Польщі.
Про Голицю
В лісах Голиці зростає бук, сосна, ялиця, ялина, модрина, граб, осика, береза. З кущових — ожина, шипшина, калина, бузина, терен. Трав’янисті — анемона, зубниця, підмаренники, копитняк, булатка, ряст очиток (заяча капуста), папоротникові та плацни, а також різні мохи та лишайники. На ялицях, смереках можна побачити плющ і паразитуючу омему.
З тварин тут зустрічаються кабани, косулі, лисиці, куниці, білки. З земноводних — жаби та саламандри. Пташиний світ представляють сови, шуліки, круки. Якщо когось налякало слово «кабан», не варто надто перейматись з цього приводу. Зустрічаються ці тварини вкрай рідко. До того ж вони є досить полохливими істотами і завжди уникають зустрічей з людьми.
У літньо-осінній сезон на хребті рясно ростуть суниці, афини (чорниці), малина, ожина. Щедрий ліс і на білі гриби, підосиновики, підберезники, сироїжки, лисички, хрящі-молочники перцеві, опеньки та багато інших. Ягоди і гриби з Голиці екологічно чисті і надзвичайно корисні для організму людини.
Хребет Голиця чудове місце для активного відпочинку в будь-яку пору року. Окрім грибників, екскурсантів та відпочивальників тут можна зустріти велосипедистів та мотокросерів, а юні мандрівники Косівщини приходять сюди для відпрацювання прийомів з туристської техніки, долання природніх перешкод та боулдерінгу (скелелазіння по невисоких каміннях). Любителі мандрів приходять сюди й зимою. До речі, за сприятливих умов з північних схилів сходять невеличкі снігові лавини.
Збираючись на Голицю не забувайте прихопити фотоапарат, а також пиття, оскільки на хребті немає криничок. Єдине джерело знаходиться в яру під оглядовим майданчиком на відстані біля 150–200 метрів вниз від стежки. Але спуск до нього доволі крутий та небезпечний!
Також гляньте цікаві публікації про Голицю:
- Легенди Косова: Про Голицю
- Велотріп до джерела під Голицею
- Про хребет Голицю
- Голиця і Кринчиста криничка
Голиця на карті:
- Чуркало — джерело під Голицею у Косові
- Джерело «Кринчиста криничка» у Косові
- Хребет Голиця в Косові (gps-трек)
Як відомо, найкращий спосіб мандрувати на Косівщині – це велосипед! Веломайстерня, веломандрівки та інші супутні послуги.