Велотріп до джерела у Волійцях (Черганівка)

Цю веломандрівку я рекомендую як туристам, так і косівчанам. Адже це нескладний, але мальовничий маршрут з цікавинками.

Населені пункти, які ми проїдемо: Косів, Смодна, Черганівка, присілок Волійці. Довжина маршруту 15 км., час — 2 години.

Волійці — це один з присілків села Черганівка, Косівського району. Тут протікає річка Волійця, яка і дала назву присілку. Цей мальовничий край, захований між горами, в долині річки, відомий косівчанам, як місце, де можна напитись цілющої води з гірських джерел. Проте, як не дивно, інформації про цей туристичний та рекреаційний об’єкт в інтернеті немає, лише цікава розвідка Михайла Городенка, але там немає інформації про воду. Я вже часткового описував цей район і дороги в статті Велотріп Косів-Слобідка (через Кобаки).

До Волійців краще їхати в хорошу походу, адже там в низині дороги місцями сильно заболочені.

Починаємо рух з автостанції в Косові і їдемо до смоднянського ринку вулицями Гвардійська та Шевченка. Переїхавши через понтонний міст, який служить орієнтиром, рухаємось по автотрасі Косів-Кути через села Смодна та Черганівка. Десь через 30 хв., з правого боку дороги в Черганівці, побачимо автозаправку (червоно-білого кольору), яка служить орієнтиром. Тут нам потрібно повернути праворуч і їхати сільською ґрунтовою дорогою прямо до каплички на роздоріжжі.

Дорогою, що біжить праворуч від каплички теж можна потрапити до джерела, але вона довша і йде на пагорб, тому тут буде важчий підйом. Хоча в погану погоду краще їхати верхом, бо там не буде болота. Це об’їзна дорога через дубовий ліс, де на наступному роздоріжжі треба повернути ліворуч вниз і спускатися з пагорба до джерела.

Ліворуч біжить ґрунтова дорога через центр присілку, з двох сторін оточена доглянутими хатками і садами. Десь через десять хвилин їзди по прямій побачимо будинок культури присілку, оббитий зеленим пластиком, який служить орієнтиром. Для мене було відкриттям, що сільські присілки мають власні будинки культури, але в цьому є певна логіка — Волійці досить далеко розташовані від центру села Черганівка.

Їдемо далі і бачимо стару гуцульську хату, яка також допомагає зорієнтуватись. Згодом дорогу перерізає маленька річка Волійця — форсувати її досить просто. Далі по прямій їдемо ще десь метрів 300 і ось ми біля скупчення трьох струмків, з лівого боку від дороги. Сірководневе джерело найбільш популярне. Тут навіть є кілька заготовлених чашок та кружок, але краще використовувати власні. Детальніше про місцину дивимося на відео. Тут є і місце для вогню, — люди часто відпочивають тут на вихідних.

Відео велотріп до Волійців (Черганівка)

«Жива вода» у Волійцях

Організм людини використовує певну кількість енергії. Зазвичай окислювально-відновний потенціал (овп) людини коливається від –100 до –200 мілівольт, а вода, яку ми зазвичай вживаємо має заряд від +100 до +400 мілівольт. Тобто, для того, щоб організм якомога ефективніше використовував потенціал питтєвої води, необхідна відповідність ОВП води до середовища людського організму. Коли значення ОВП негативне (мінусове), то властивості води — відновлювальні. Це типово для підземних гірських джерел і талої води. Таку воду називають цілющою або «живою» — це ідеальний антиоксидант. Вживання такої води оздоровлює організм і продовжує життя.

Деякі поселення на Кавказі, які вживають воду з мінусовим зарядом — багаті на довгожителів. Причиною такої тривалості життя цих людей вчені пов’язують саме з якістю води від —300 до —500 мв. А в присілку Волійці (Черганівка) знаходиться сірководневе джерело заряд води якого коливається від –170 до –202 мв.

Для того, щоб визначити заряд води існують прилади, які називаються ОВП-метри. Завдяки компактності їх можна брати з собою, і вимірювати заряд води безпосередньо біля джерела. Варто знати і те, що вода набрана в ємкість втрачає свої властивості через 1-2 дні. Для того, щоб вода якнайдовше тримала свої властивості, необхідно використовувати скляну тару та тримати воду в холодильнику.

Гарно відпочивши і набравши в пляшки води вирушаємо в зворотню путь. Як я вже писав в статті, з Волійців можна потрапити і до гори Михалків. Продовжуючи йти далі в буковий ліс і повернувши згодом праворуч через годинку-дві опинимося в урочищі Левади. Ще можна перейти на Косів через хребет Голицю, дорогою, що приведе нас до джерела Кринчиста. Але я б не радив туди пхатися з велосипедом — то скоріше піший маршрут, — дорога запущена і сильно заболочена і часто переривається річкою. Якщо ж з лісової дороги повернути ліворуч, то через 2-3 години можна опинитися в центрі села Старі Кути, але, на жаль, це теж не велосипедний маршрут.

Тому повертаємо назад до присілку Волійці і скоро опинимося на роздоріжжі — прямо дорога, якою ми приїхали, а ліворуч підйом на пагорб, де розташована церква Різдва Пресвятої Богородиці (на відео), що слугує орієнтиром. Звідти відкривається чудовий краєвид на покутсько-буковинські гори, з Хоминським хребтом по центру.

Від церкви нас чекає затяжний спуск щебеневою дорогою — будьте уважні, щоб не впасти через велике каміння на шляху. Дорога знову біжить крізь дубину до ресторанно-готельного комплексу «Сосновий Двір», де ви можете при бажанні відпочити та пообідати. Від ресторану до Косова десь 20 хвилин їзди через село Смодна і далі по вулиці Ірчана в центр міста.

Фотографії велоподорожі до Волійців (Черганівка)

P.S. Маршрут можливий і в реверсі, але я б не радив, бо той затяжний горб від ресторану дуже виснажливий, як для пішого, так і для вело-туриста.

Тарас Пасимок

19 коментарів до запису “Велотріп до джерела у Волійцях (Черганівка)”

 1. Тарас

  такий великий матеріал вийшов – може краще його розділити на 2?

  типу від живої води у Волійцях вже інша частина з фото би була, а перша з відео?)

 2. Роман

  Вирішили повторити ваші покатушки, але тріхи поблукали)))
  Створено в програмі Google Мої шляхи на Android Назва: Тріп По Сіркову Воду Вид активного відпочинку: велосипедний спорт Опис: Сіркова вода. Джерело. Загальна відстань: 27,87 км (17,3 мл) Загальний час: 3:49:54 Час руху: 2:53:14 Середня швидкість: 7,27 км/год (4,5 мл/год) Середня швидкість: 9,65 км/год (6,0 мл/год) Макс. швидкість: 42,87 км/год (26,6 мл/год) Середній темп: 8:15 хв/км (13:16 хв/мл) Середній темп: 6:13 хв/км (10:00 хв/мл) Найшвидший темп: 1:24 хв/км (2:15 хв/мл) Максимальний підйом: 618 м (2027 фт) Мін. підйом: 365 м (1197 фт) Сумарний підйом: 944 м (3097 фт) Макс. рівень: 26 % Мін. рівень: -25 %https://docs.google.com/file/d/0B24z8G8qNBTcOERsbzNTbU9yVGM/edit?usp=drivesdk

 3. Олександр

  Був сьогодні біля джерела. Саме джерело накрите. І біля джерела встановлено альтанку. Дякую працівникам НПП Гуцульщина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *